UQ Cycle Club

UQCC

SV Partners Charles Coin 2012 Results

Division 1 (Elite A and U/19)

  1. Correy EDMED (Balmoral Cycle Club) – Snap 24/7 Fitness – O’Donnell Legal
  2. Sam STOW (Sunshine Coast CC) – Pensar-Hawk Racing
  3. Matthew MURRAY (BCRI) – Campos-Avalon; presented by Champion System
  4. Benjamin HITCHENS (Ipswich CC) – Yellow Jersey

1st U/19: Chad ELLISTON (Counties Manaku) – Hot Cycles

Division 2 (Masters A)

  1. Ross WEST (Uni Cycle Club) -PRA Rapida Vecchi
  2. Andrew MATHIESEN (Uni Cycle Club) – QSM Racing
  3. Anthony WOOD (Balmoral Cycle Club) – QSM Racing
  4. Andrew GERBER (Hamilton Pine River Wheelers) – Mainline

Division 3 (Elite B and Women’s A)

  1. Matthew KILLIN (Sunshine Coast CC) – Pensar-Hawk Racing
  2. David REESBY (Dutton Cycles R R) – Joncris Sentinel Services Cycling Team
  3. Benjamin CHAMBERS (BCRI) -Fusion Cycles
  4. Glen WILSON (Uni Cycle Club) – MB Cycles

1st Women’s A: Brittany LINDORES (Gold Coast CATS Cycling Club)

Division 4 (Masters B and Women’s B)

  1. Mark SZYLKARSKI (Uni Cycle Club)
  2. Scott BENNIE (Ipswich CC) – Yellow Jersey
  3. Paul WILD (Gold Coast CATS Cycling Club)
  4. Steve MULLINS (Uni Cycle Club) – Koiled Imports  1st Women’s B: Jane YOUDAN (Balmoral Cycle Club) – QSM Racing

Division 5 (Elite C)

  1. Reuben PHILLIPS (Hamilton Pine River Wheelers)
  2. Jack MCCARTHY (Hamilton Pine River Wheelers)
  3. David ANDERSON (Uni Cycle Club)
  4. Braden O’HEHIR-FLEMING (Balmoral Cycle Club) – HIT Racing

Division 6 (Masters C and Women’s C)

  1. Paul BARNES (Kangaroo Point CC)
  2. Tony SCRIVEN (Balmoral Cycle Club)
  3. Andrew LING (The Rider’s Club)
  4. Ron WILLIAMS (Balmoral Cycle Club) – HIT Racing

1st Women’s C: Jessica Toghill (Hamilton Pine River Wheelers) – Fusion Cycles 

Upcoming Events

Lifecycle ClassicLowood QLD 4311, Australia24th Jun
World Cup #7Albert Bishop Park - Nundah Circuit7th Jul6:30AM
World Cup #8Albert Bishop Park - Nundah Circuit21st Jul6:30AM
Battle on the BorderMurwillumbah NSW 2484, Australia3rd Aug
UQCC Club CritAlbert Bishop Park - Nundah Circuit4th Aug6:15AM
UQCC Club CritAlbert Bishop Park - Nundah Circuit18th Aug6:15AM
Charles Coin Memorial / Mardi Bartlett ClassicMulgowie QLD 4341, Australia19th Aug
Cunningham ClassicLake Apex Drive, Lake Apex Dr, Gatton QLD 4343, Australia25th Aug
Contre-la-montre TTMiddle Road, Middle Rd, Purga QLD 4306, Australia26th Aug7:00AM
UQCC Club CritAlbert Bishop Park - Nundah Circuit1st Sep6:30AM

See the full calendar →