UQ Cycle Club

UQCC

Latest Club News

Summer/Winter start times and Grade start time swap

From the 1st May (until 30th September), we will be changing to the winter start times for Nundah racing. which are as follows:

B Grade and D Grade – 6:30am A Grade and C Grade – 7:30am

The table below sets out the race time for the full year.

Jan – April

May – Sep

Oct – Dec

A Grade

7:00 am

7:30 am

7:00 am

B Grade

6:00 am

6:30 am

6:00 am

C Grade

7:00 am

7:30 am

7:00 am

D Grade

6:00 am

6:30 am

6:00 am

Posted in Announcements, Racing 201 days ago by petal666 | Leave a comment

Charles Coin Memorial and The Mardi Bartlett Classic 2017

CCM_MBC_2017-02

CCM_MBC_2017-04

Posted in Announcements 467 days ago by 3shots | Leave a comment

Attention Ladies (and club members in general)!

louqcc

Today we are proud to announce the launch of our Ladies of UQCC section of the website. If you navigate to the Ladies of UQCC page you can read our mission statement and initial action plan.

Stay tuned for more – coming soon!

#LadiesOfUQCC #‎womenscycling‬ ‪#‎ridelikeagirl‬ ‪#‎cyclelikeagirl‬

Posted in Announcements 1212 days ago by Hamish | Leave a comment

Mardi Bartlett Classic and Charles Coin Memorial 2015

MB 2015 CC 2015

Posted in Announcements 1264 days ago by 3shots | Leave a comment

Inaugural SV Partners Mardi Bartlett Classic

Mardi-Bartlett-Classic-2014_Rev2

Posted in Announcements 1589 days ago by Hamish | 23 Comments

SV Partners Charles Coin Memorial 2014

Charles-Coin-2014_Rev3

Posted in Announcements 1589 days ago by Hamish | 71 Comments

SV Partners Charles Coin 2012 Results

Division 1 (Elite A and U/19)

  1. Correy EDMED (Balmoral Cycle Club) – Snap 24/7 Fitness – O’Donnell Legal
  2. Sam STOW (Sunshine Coast CC) – Pensar-Hawk Racing
  3. Matthew MURRAY (BCRI) – Campos-Avalon; presented by Champion System
  4. Benjamin HITCHENS (Ipswich CC) – Yellow Jersey

1st U/19: Chad ELLISTON (Counties Manaku) – Hot Cycles

Division 2 (Masters A)

  1. Ross WEST (Uni Cycle Club) -PRA Rapida Vecchi
  2. Andrew MATHIESEN (Uni Cycle Club) – QSM Racing
  3. Anthony WOOD (Balmoral Cycle Club) – QSM Racing
  4. Andrew GERBER (Hamilton Pine River Wheelers) – Mainline

Division 3 (Elite B and Women’s A)

  1. Matthew KILLIN (Sunshine Coast CC) – Pensar-Hawk Racing
  2. David REESBY (Dutton Cycles R R) – Joncris Sentinel Services Cycling Team
  3. Benjamin CHAMBERS (BCRI) -Fusion Cycles
  4. Glen WILSON (Uni Cycle Club) – MB Cycles

1st Women’s A: Brittany LINDORES (Gold Coast CATS Cycling Club)

Division 4 (Masters B and Women’s B)

  1. Mark SZYLKARSKI (Uni Cycle Club)
  2. Scott BENNIE (Ipswich CC) – Yellow Jersey
  3. Paul WILD (Gold Coast CATS Cycling Club)
  4. Steve MULLINS (Uni Cycle Club) – Koiled Imports  1st Women’s B: Jane YOUDAN (Balmoral Cycle Club) – QSM Racing

Division 5 (Elite C)

  1. Reuben PHILLIPS (Hamilton Pine River Wheelers)
  2. Jack MCCARTHY (Hamilton Pine River Wheelers)
  3. David ANDERSON (Uni Cycle Club)
  4. Braden O’HEHIR-FLEMING (Balmoral Cycle Club) – HIT Racing

Division 6 (Masters C and Women’s C)

  1. Paul BARNES (Kangaroo Point CC)
  2. Tony SCRIVEN (Balmoral Cycle Club)
  3. Andrew LING (The Rider’s Club)
  4. Ron WILLIAMS (Balmoral Cycle Club) – HIT Racing

1st Women’s C: Jessica Toghill (Hamilton Pine River Wheelers) – Fusion Cycles 

Posted in Racing 2254 days ago by Jim | 10 Comments

Upcoming Events

UQCC Club ChampionshipsAlbert Bishop Park - Nundah Circuit27th Oct6:00AM
UQCC Club CritAlbert Bishop Park - Nundah Circuit10th Nov6:00AM
Darren Smith ClassicNerang Velodrome, 8 Hope St, Nerang QLD 4211, Australia11th Nov
White Ribbon CriteriumGerman Station Park, 76 Hedley Ave, Nundah QLD 4012, Australia18th Nov
UQCC Club CritAlbert Bishop Park - Nundah Circuit24th Nov6:00AM
UQCC Club CritAlbert Bishop Park - Nundah Circuit8th Dec6:00AM
UQCC Club CritAlbert Bishop Park - Nundah Circuit22nd Dec6:00AM

See the full calendar →